ליצירת קשר

השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר
  ביטול פסק בורר

  במקרים שונים סיומו של סכסוך משפטי הוא באמצעות הליך בוררות, במקום הגעה לבית המשפט. מדובר באפשרות נוחה ומהירה יחסית שרבים בוחרים בה, כדי לחסוך בזמן, בהוצאות משפטיות וכדי לסיים את העניין מהר. אלא שלעתים אחד הצדדים מעוניין לבטל את פסק הבוררות. חשוב להבין שהבוררות הוא תהליך אליו מסכימים הצדדים משום ההבנה שמדובר בתהליך מהיר וסופי ופשוט. מהסיבה הזו בית המשפט לא שש לבטל פסקי בוררות, אלא רק במקרים מסוימים. הדבר בהחלט אפשרי ככל שקיימת לכך עילה מוצדקת, ובמקרה כזה יש לפנות לעורך הדין המתמחה בכך.

  הגשת ביטול פסק בורר

  על מנת להגיש בקשה לביטול פסק בורר יש להגישה תוך פרק זמן של 45 ימים ממועד מתן פסק הבוררות. ניתן לבטל פסק בוררות בהחלטת בית משפט כאשר הסכם הבוררות איננו בר תוקף. גם במקרה שבו הבורר איננו מוסמך לנהל הליך בוררות ניתן לבטלו וגם במקרה שבו הבורר חרג מהסמכויות שהוקנו לו בהתאם לחוק. במקרה שבו אחד הצדדים לבוררות לא קיבל את ההזדמנות הראויה להציג את טענותיו או להביא ראיות וגם במקרה שבו הבורר היה צריך להציג נימוקים ולא עשה זאת – ניתן לבטל פסק בורר. ביטול פסק בורר הוא הליך משפטי שדורש ידע רב והבנה ולכן אם יש לכם צורך בכך כמובן שאל תעשו זאת לבדכם, אלא פנו לעו"ד המתמחה בכך.

  כדאי לדעת

  גם במקרה שבו פסק הבוררות ניתן במועד מאוחר מדי, או כאשר פסק הבורר איננו תואם את תקנות הציבור, ניתן להגיש לבית המשפט בקשת  ביטול פסק בורר. כאשר הבורר חורג מעיקרון הנאמנות או מסמכויותיו, הרי שגם במקרה כזה ישנה אפשרות לביטול פסק הבורר.

  אם יש לכם שאלות, ספקות או צורך בייעוץ משפטי ביחס לביטול פסק בוררות – עורך דין מקצועי ומיומן יסייע לכם רבות. העורך דין מביא עמו ניסיון מהשטח, היכרות עם מקרים קודמים ויכולת רבה מבחינה משפטית. ישנם מקרים בהם עורך דין מיומן יחווה את דעתו בכך שסיכויי ביטול פסק הבורר הם נמוכים, ולכן מומלץ לסגת מכך.

  בוררות עסקית

  עסקים רבים חווים במהלך פעילות העסק אי הסכמות ומחלוקות אל מול צדדים שונים לעסקאות ושיתופי פעולה. במקרים כאלו האפשרויות הן להגיש תביעה לבית המשפט, לצד אפשרויות "רכות" יותר כמו הליך בוררות. בוררות עסקית מקובלת מאוד בעולם העסקי ומטרתה ליישב סכסוכים ומחלוקות בצורה מהירה ופשוטה. נכון שפנייה לבית המשפט בסופו של יום תחרוץ את הדין, אך רבים מבקשים להימנע מכך משום שתיקים המוגשים לבית המשפט כרוכים בהוצאות משפטיות, בזמן ובסרבול.

  ביצוע בוררות עסקית

  הליך הבוררות מעוגן בחוק – חוק הבוררות משנת 1968. הבוררות הוא תהליך שעיקרו פתרון של סכסוכים מחוץ לכותלי בית המשפט, כאשר את ההליך עצמו מנהל בורר שהוסמך לכך. כמובן שאסור שלבורר יהיה קשר לאחד מהצדדים, והבורר חייב לעמוד בתנאים רבים ובעקרונות. הפרת חובת הנאמנות של הבורר, או פגישה בתקנות הציבור מהווים עילה בחלק מהמקרים לביטול פסק בורר.

  בוררות עסקית לעומת גישור

  בארסנל הכלים המשפטיים עומדת גם אפשרות של גישור. חשוב אבל להבין שגישור הוא הליך שמבוצע על ידי צד ניטרלי ולא מעוגן בחוק. הצדדים לא חייבים להסכים להחלטת המגשר ולכן מדובר בהבדל משמעותי לעומת הליך בוררות עסקית.

  בוררות עסקית הוא תהליך מומלץ מאוד, והוא מבצע שימוש בכלים משפטיים וכלכליים על מנת להביא לפתרון המחלוקת. כמובן שכל אחד מהצדדים חייב להסכים להליך הבוררות. קיימים גם מקרים בהם בנוסף לבורר עצמו ישנם צדדים המייצגים כל אחד מהצדדים. ישנם מודלים רבים של הליך בוררות, וחשוב לבחור בעורך דין שיעניק לכם את כל השירותים המשפטיים הנחוצים בהקשר הזה.

  מסלולים ועקרונות

  בבחירת בוררות עסקית ניתן גם לבחור במסלולים שונים כמו למשל מסלול מקוצר, מסלול ערעור ברשות או בזכות ומסלולים נוספים. הליך של בוררות עסקית חייב להתנהל על פי העקרונות המנחים בחוק, בצורה מקצועית וניטרלית. העובדה שהצדדים בחרו בבוררות עסקית על פני הליכה לבית המשפט איננה מקלה ראש בבוררות העסקית או מאפשרת "לעגל פינות". ולכן חשוב מאוד שיהיה לכם ליווי משפטי ואת כל הסיוע הנחוץ על מנת להפיק את המקסימום עבורכם מהליך הבוררות.

  קרדיט: freepik

  קרדיט: freepik

  בקשה לביטול פסק בורר

  חשוב שתדעו שפסיקתו של בורר איננה בהכרח המילה האחרונה, וישנה אפשרות לבטל את פסק הבורר – שניתן במסגרת הליך בוררות. מי שיחליט על ביטול פסק הבורר הינו בית המשפט אליו יש להגיש בקשה לביטול פסק בורר. כמובן שאת הבקשה לא מומלץ להגיש בעצמכם, אלא בליווי של עורך דין מקצועי שבקיא בדברים.

  כיצד

  על מנת להגיש בקשה לביטול פסק בורר יש לפנות לעורך דין שילווה אתכם בתהליך ויגיש את הבקשה. עקרונית קיימות 2 אפשרויות לביטול פסק בורר. אם שני הצדדים לפסק הבוררות לא מסכימים לערער על הפסיקה, הרי שהדרך האפשרית היא לערער על החלטת הבוררות באמצעות הגשת בקשה לביטולו. כמובן שערעור על פסק בורר איננה שקולה לבקשה לביטול. בקשה לביטול אפשרית כאשר ישנה טענה המצדיקה ביטולו כמו למשל אי כשירות של הבורר, פגיעה בתקנות הציבור ועוד. ובדיוק בשביל שניתן יהיה לבדוק ולבצע עבודה מקצועית שתזקק את הסיבות להגשת הבקשה לביטול פסק הבורר – יש להיעזר בעורך דין לו ניסיון בתחום זה.

  בחינת בית המשפט

  הגשת בקשה לביטול פסק בורר לא דורשת הסכמת הצדדים, ולכן זו דרך אידיאלית במקרה הזה. בית המשפט יבחן את תקינות הליך הבוררות ובהתאם לקביעת החוק יחליט בית המשפט על ביטול החלטת הבוררות. כך למשל, כאשר הבורר חרג מסמכויותיו, פעל שלא בצדק, לא נתן הזדמנות לצדדים להביא את טיעוניהם או שמסקנות הבורר אינן מבוססות דיין – קיימת עילה אפשרית לביטול פסק הבורר.

  היכן

  יש לפנות למשרד עורכי דין שילווה אתכם ויגיש את הבקשה אחרי בחינה וריכוז כל החומרים הרלוונטיים. חשוב להבין שעל התהליך להתבצע בצורה מקצועית, יסודית וכזו התואמת כמובן את דרישות החוק ואת דרכי הפעולה המשפטיות. באופן עצמאי יהיה קשה מאוד להשיג את אותה איכות של ביסוס הטיעונים וריכוז המידע החשוב בנושא. עורך דין מקצועי לו ניסיון בהגשת בקשות לביטול פסק בורר יבצע עבורכם את המלאכה בצורה נאמנה ויסודית. חשוב לדעת שיש להקדים ככל שניתן את הטיפול אם עלה בכם הרצון להשיג על פסק הבורר.

  שתף

  ליצירת קשר

  השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר